Záhady - UFO nad Prahou

 

Perseidy a UFO 12-13.8 2012, Praha

Fotím rád a téměř stále. Co mi však v portfoliu chybí je nějaký nevysvětlitelný jev, duch,  záhada nebo UFO. Za celou dobu co fotografuji jsem nenašel nic co by se nějakým způsobem vymykalo z "běžné" fotografické praxe. Až jednou......

Konečně přálo počasí a Perseidy byly v plném proudu a já měl čas, doma jsem nahlásil únik za padajícími hvězdami a vyrazil na blízký neosvětlený kopec kousek za sídlištěm, na pozorování a hlavně fotografování Perseidů. Jelikož jsem svou neopatrností přišel o stativ, nezbývalo mi nic jiného než fotoaparát položit na "záda" na zem. Před tím jem nastavil vysoké ISO 2500 zaostřil na nekonečno a nastavil časosběrný automatický režim 3x10s pak 7s odpočinek, aby si čip "odfrkl" přeci jen CCD čip Nikonu D200 není na takovéto focení zvyklý. Lehám si do trávy a pozoruji oblohu nad sebou. Strašně moc si přeji, aby aspoň jeden Perseid byl zaznamenán.

Meteorů padá celkem dost, ale jsou buď mimo záběr, nebo padají zrovna v plánovaném odpočinku čipu. Prostě pešek. To to musím příště vychytat lépe. Nad hlavou mi s Persidy lítají i letadla a dokonce jsou velmi slabě vidět některé družice. Občas změním polohu fotoaparátu v naději, že se trefím na lepší ohnisko meteorů. Kousek ode mne jsem zpozoroval pohyb. Mé obavy z nekalých živlů se naštěstí nenaplnily, byl to jen další nadšenec, co přišel též pozorovat oblohu.

Fotoaparát cvakal a já se koukal. Najednou z ničeho nic TO tam bylo. Jihovýchodní směr. 30°nad obzorem. Dvě světla nad sebou. Nejasnější hvězdy na obloze. Napadá mě: "Co to je? To tam přeci nepatří, To tam nemá být."  Rychle analyzuji úkaz. Mohlo by to být letadlo se zapnutým dálkovým světlem a letící  proti mě ..... , ne jsou to dvě světla , nad sebou, svisle nad sebou, a letící naprosto synchronně spolu. Je to úchvatné. Světla začínají po obloze "tancovat" přesto jsou stále ve stejné vzdálenosti od sebe. Po očku sleduji fotoaparát zda je aspoň trochu tím směrem namířen. Přijde mi, že by pozice mohla být lepší, proto počkám až cvakne a měním nepatrně sklon. Světla ztrácí na jasnosti a z ničeho nic zmizí. Fotoaparát nechám ještě pár minut cvakat. Pak se seberu a jdu domů. Kousek ode mne byl ještě jeden " pozorovatel " meziplanetární hmoty. Pozdravím a ptám se ho, zda To taky viděl, TO UFO?

Říká:" myslíte to letadlo?"  A já na to:"Kdepak letadlo, ty mám nafoceny také. tohle bylo jiné." prohlížím nafocené fotky a skutečně nacházím na několika snímcích za sebou podivné světelné trajektorie. Konečně. Mám to, po 15 letech focení NĚCO, pro co nemám okamžité vysvětlení. S panem kolegou si ještě vyměním e-mail a pospíchám domů, abych UFO viděl v lepším, větším, kontrastnějším prostředí.

 

Daní za tak vysoké ISO, je tak moc vysoký šum.  Je velmi silný. Ale k mému údivu jsou hvězdy od šumu jasně  rozeznatelné. rychle prohlížím snímky a narážím na snímek 205. bere mi to dech- U.F.O. je tam. Tedy trajektorie po jeho pohybu. Dívám se na snímky znova a znova, snažím se všemožně šum potlačit, trajektorii zvýraznit, ale asi jsem opravdu na "limitech" a nedaří se mi to. Snímek 206 zachytil  stopu dvou Perseidů. Aspoň, že tak.

Druhý den, vyrážím na Ondřejov. K mému údivu je to nezajímá. Čekal jsem otázky technické povahy, ale že je to mimo jejich obor jsem nečekal. S odstupem času jim dávám za pravdu. Výzkum meziplanetární hmoty je prostě něco jiného než objasňování podivných trajektorii. 

   Zasílám fotky a prosím o pomoc jednoho pana profesora z ČVUT, který mi věnuje mnoho času s rozlousknutím této záhady. Postupně se vylučuje reflexe v objektivu, letadlo, zánik družice, i meteory. Zejména po tom, když existuje druhý svědek, který pozorovat to samé. Fotku zasílám na Kleť. Pan Tichý mi ochotně odpoví, že se toto běžně stává při dlouhých expozicích se změnou místa fotografování s jasnými objekty.

Ano mezi snímky 205 a 206 je patrná změna hvězdné oblohy takže jsem v ten moment s foťák manipuloval, abych změnil polohu pro lepší zaznamenání mnou pozorovaných dvou světel.

Jo jo Tome, je po záhadě. Přesně  tak jak jsis definoval objasnění nebo potvrzení co je  UFO. Postavil jsem si takovou badatelskou definici, abych se lépe orientoval a vylučoval jednu věc za druhou. Ta definice říká:

"Aby pozorovaný objekt mohl být prohlášen za UFO, musí se nejdříve vyloučit všechny možnosti proč se o UFO nejedná." a pan Tichý a jeho praxe to rozlouskla. Dávám vědět kamarádům a všem zúčastněným, že se o UFO nejedná. Jsem trochu zklamán, ale přeci jen je to určitá zkušenost co má svou hodnotu. Na několik dní. nechám fotky být.

 

Uvědomím si, že mi stále něco nehraje, pozice těch úkazů. jsou prakticky uprostřed záběru. Ne ke kraji jak to u fotek UFO většinou bývá, ale uprostřed. Ořezávám trajektorii a přikládám ji přes Perseidy na následujícím snímku. Hvězdná obloha je posunutá avšak trajektorie sedí. jsou to jedny a ty samé objekty. Jak na snímku 205 tak 206. A co víc pokračují oblohou snímkem 207, 208, 209.

Stanovuji si několik verzí vzniku trajektorií

1. Pan Tichý má pravdu trajektorie vznikla tak, že jsem změnil polohu fotoaparátu a v ten moment padali Perseidy které se zaznamenali do té podivné trajektorie.

    Proč, ale nemají ty trajektorie po celou dobu stejnou jasnost? Proč se ty trajektorie k sobě přibližují, a proč se rozpadají na 5kusů.....

2. Přímo pozorovaný úkaz a zaznamenané trajektorie, jsou dva rozdílné úkazy

3. Nesedí to čím dál víc je to stále UFO :-))

 

Rozpracovávám novou hypotézu.

Zaznamenaný úkaz není pozorovaným úkazem. Nejedná se o meteory, protože jak z následujících snímků vyplynulo, musel by svítit minimálně 1min 38 sekund. Snímky 205 až 209 ukazují ty samé objekty.

Sestavuji pro názornost koláž snímků průchodem objektů hvězdnou oblohou. Když, meteor vstoupí do atmosféry rozžhaví se a zanikne. zde se chová obráceně. Vstoupí do atmosféry rozžhavuje se a pak 1min 14 sekund vychládá.

 

ANO v tu to chvíli je to UFO. Se vším všudy. Netvrdím, že jsou to mimozemšťané. UFO neznamená automaticky mimozemskou loď. Je to jen UFO. Nedaří se identifikovat, o co jde.  A to je na tom to krásné. Pokud má někdo hypotézu o co se může jednat. Není nic jednoduššího než mi o tom dát vědět na mail: tom@photonic.cz Samozřejmě jsem ochoten odpovídat i na všetečné otázky.

 

Fotogalerie: Záhady

Diskusní téma: Záhady - UFO nad Prahou

:-D

Datum: 27.04.2015 | Vložil: Roxy

Hmm... Hezké stránky.:-D
Jo a já se nebojím ničeho co v anketě píšeš.:-D

Re: :-D

Datum: 17.05.2015 | Vložil: Tom

To přijde ani nebudeš vědět jak... ;-)

Přidat nový příspěvek